KlubEkspertow.pl Żonglowanie shower
Szukaj
  Home » Muzyka » Moje konto     
Kategorie
Dom i ogród
Edukacja
Gry i zabawy
Medycyna: badania i leczenie
Muzyka
» Instrumenty dęte blaszane
» instrumenty dęte drewniane
» Instrumenty inne
» Instrumenty klawiszowe
» Instrumenty strunowe
Obsługa samochodu dla każdego
Podróże i sport
Sprawdzone przepisy kulinarne
Logowanie
E-mail:
Hasło:


Bezpieczne logowanie

Rejestracja konta

Przypomnienie hasła
Wyszukiwanie
Wyraz(y):
Kategoria:
 
Nauka gry na gitarze - bicie na 4/4

WERSJA TEKSTOWA
Cześć, nazywam się Witek Ślendakowski i chciałbym Ci dzisiaj pokazać proste bicie na 4/4 na gitarę.
Przyjmuję założenie, że pierwszy raz trzymasz instrument w ręku. Wszystko chcę Ci wyjaśnić, jak po kolei za to się zabrać.
Po pierwsze, jak taką gitarę trzymać? Jeżeli jest to gitara klasyczna, to prawidłowo nogi trzymać szeroko. Jedna noga z tej strony gitary, a na drugiej wsparta jest gitara. Warto, żeby była ona trochę wyżej, więc stosuje się jakąś podstawkę. Są takie specjalne do gitar, a można też cos innego sobie podstawić.
Jak trzymać prawidłowo rękę, przy uderzaniu w gitarę. Przedramię opieramy sobie w tym miejscu gitary i uderzania w dół wykonuję tymi trzema palcami. Uderzenia do góry - kciukiem (paznokciem). Druga ręka, po ułożeniu akordu, powinna tak wyglądać, że kciuk leży na środku gryfu, z tej strony.
Zacząłem od utworu "Cisza", grupy Universe. Zobacz jeszcze raz, jak to bicie wygląda. Po kolei, jak będziesz sobie liczył: raz, dwa. trzy, cztery, to pierwsze uderzenie jest na raz. Drugie jest na dwa. Kolejne uderzenie jest na dwa-i, czyli raz, dwa-i. Pierwsze jest w dół, drugie jest w dół i od razu w górę. Trzy ostatnie uderzenia są na i-cztery-i. Całość to, raz, dwa-i, i-cztery-i.
Bicie to, możesz wykorzystać w dużo wolniejszym tempie, np. w utworze "Kochać inaczej" grupy De Mono. Może to tak zabrzmieć, w akompaniamencie.
W zdecydowanie szybszym tempie, w utworze "I co ja robię tu" Elektrycznych Gitar, może zabrzmieć to tak.
Zwracam Twoją uwagę na to, żeby praca ręki była pracą w nadgarstku, a nie pracą całej ręki. Gdy będziesz jeszcze szybszym rytmem grał, to ważne, żeby nauczyć się poruszać samą dłonią.

Gdy juz dokładnie nauczysz się tego bicia, możesz zacząć je modyfikować, aby nie było monotonne. Np. rozciągnąć pierwsze uderzenie, żeby było ono trochę bardziej "rozsypane" po strunach. Może zabrzmieć to tak. Możesz też rozciągnąć drugie uderzenie. Pierwsze normalnie, a drugie rozciągnięte. Trzecia modyfikacja jaką możesz wprowadzić, to przyspieszyć końcówkę.

Teraz zobacz, jako może zabrzmieć Twój akompaniament, do tego utworu, które fragment zagrałem na początku ("cisza" grupy Universe). Możesz mieszać różne kombinacje takiego bicia. To wszystko w tej lekcji. Poćwicz sobie to bicie, na bardzo różnych utworach. W polskiej rozrywce jest wiele poważnych lub mniej poważnych kawałków, gdzie takie bicie jest zastosowane. Jeżeli nie będziesz mógł ich znaleźć, napisz do mnie, to coś Ci podpowiem, gdzie można to wykorzystać.
Zagram Ci na koniec utwór, gdzie bardzo podobne bicie jest zastosowane. Jest to utwór formacji nieżywych Schabuff pt. "Lato". Trochę więcej jest tu akordów, ale bicie jest podobne.O AUTORZE
Witek Ślendakowski - gitarzysta z 20-letnim stażem. Twórca zespołu White Tiger, a także szkoleniowiec
» Zadaj pytanie autorowi
» Napisz recenzję
Nowości
Zobacz wszystkie
Powiadom znajomego
Powiedz o tym filmie swoim znajomym
Najpopularniejsze
Strojenie mandoliny
Strojenie mandoliny
Mandolina - wprowadzenie cz.1
Mandolina - wprowadzenie cz.1
Saksofon cz.2 - przygotowanie instrumentu do gry
Saksofon cz.2 - przygotowanie instrumentu do gry
Mandolina - wprowadzenie cz.2
Mandolina - wprowadzenie cz.2
Nauka gry na harmonijce ustnej cz.1
Nauka gry na harmonijce ustnej cz.1
Jak myć trąbkę cz.1
Jak myć trąbkę cz.1
Zamieszczanie filmów   |   Regulamin   |   Kontakt   |   Mapa strony
Powered by 2008 oscGold ©2008-2009 KlubEkspertow.pl. All Rights Reserved